Sürdürülebilirlik


Tekstil ve moda ürünleri dünya çapında üretilmekte, dağıtılmakta, satılmakta ve kullanılmaktadır, böylece tekstil ve moda endüstrisi çevre üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Tüm tekstil ürünlerinin üretimi sürecinde, kimyasal kullanımı yadırganamayacak kadar büyük bir öneme sahiptir. Adeta tekstil ve kimyasal sektörü bir birinden bağımsız düşünülemez.    

Dünyayı en çok kirleten 2. Sektör olan tekstil ve kumaş ürünleri üretimidir. 1000 Kg kumaşın boyama ve finisaj işlemleri için 200 ton su kullanılmaktadır.  

Sürdürülebilirlik, günümüzde birçok insanın ve firmanın hissettiği ahlaki bilinç ve çevresel mevzuatlar nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bir dizi moda ve tasarım şirketi sürdürülebilirlik politikalarını değiştirmiştir. Firmamız son yıllarda, enerjisini bu alanda yoğun olarak harcayarak “çevreci ve sürdürülebilir” kimyasallar üretmeye başlamıştır.  

ARM Kimya olarak gerek geri dönüşümden elde ettiğimiz hammaddelerimizle , gerekse de sektörde çevreci ve zararsız kimyasal üretimimizi belgeleyen GOTS, ZDHC,ECO PASSPORT, REACH,EIM SCORE gibi belgelerimizle tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekteyiz.  

Sürdürülebilir Kimyanın Faydaları
Kalıcı, biyobirikimli, toksik ve başka türlü tehlikeli maddelerin kullanımından kaçınmak; Yenilenebilir kaynakları kullanmak ve yenilenemeyen kaynakların tüketimini azaltmak, Kimyasal işleme ve üretimin olumsuz çevresel etkilerinin en aza indirilmesi; Sanayi için ekonomik olarak rekabetçi ve avantajlı teknolojiler sağlamak.